Telefon: +48 502 600 424 lub +48 22 816 71 85 E-mail: jan@czeski-tlumacz.eu

Blog

Dla naszych najwierniejszych gości można zrobić specjalny korytarz powietrzny. To tytuł artykułu w elektronicznym wydaniu Jutarnji List.
 
Chodzi o czeskich turystów, którzy chcieliby spędzić wakacje w Chorwacji. Pojawia się coraz więcej informacji o ewentualnej możliwości stworzenia specjalnego korytarza lotniczego lub nawet drogowego dla chyba najwierniejszych turystów odwiedzających Chorwację, czyli Czechów.
 
Organizacja czeskich touroperatorów wystąpiła do Rządu Republiki Czeskiej z propozycją, żeby Czechom, którzy uzyskają zaświadczenia lekarskie o tym, że nie są chorzy na Covid-19, umożliwić podróże do krajów z niskim poziomem zakażeń, na liście jako pierwsze znalazły się Chorwacja i Słowenia. Zaproponowano również utworzenie odpowiednich korytarzy lotniczych lub drogowych wyłącznie do zdrowych turystów.
Organizacja touroperatorów proponuje stworzenie mostów powietrznych między Pragą i Splitem i Pragą i Dubrownikiem lub specjalnego korytarza drogowego prowadzącego do najciekawszych dla Czechów miejsc.
 
Jednak jak podkreśla czeski Minister Transportu i Wicepremier Karel Havlíček utworzenie takich korytarzy zależy również od decyzji innych zainteresowanych krajów.
 
Należy podkreślić, że dla czeskich turystów Chorwacja była zawsze jednym z ulubionych kierunków. Tylko w ubiegłym roku (2019) Chorwację odwiedziło ponad 800 tysięcy Czechów, czyli 8% populacji tego 10 milionowego kraju.
 
Z informacji przedstawionych w innych mediach wynika, że spodziewany jest 75% spadek przychodów związanych z turystyką w Chorwacji.
 
Przychody z turystyki w Chorwacji to około 20% PKB.
 
 
Powrót