Telefon: +48 502 600 424 lub +48 22 816 71 85 E-mail: jan@czeski-tlumacz.eu

Blog

W niedzielę 26 kwietnia, w Ciszynie po obu stronach granicy odbył się protest pod hałsami otwarcia granic dla pracowników transgranicznych, studentów oraz uczniów. Od kiedy ograniczono ruch graniczny i osoby wracające z zagranicy do Polski, czy Czech muszą odbywać 14 dniową kwarantannę, życie pracowników transgranicznych odwróciło się o 180 stopni.

Ludzie od kilku tygodni nie mogą jeździć do swojej pracy po drugiej stronie granicy. Niektórzy z nich zostali i tym samym zostawili po drugiej stronie granicy swoje rodziny.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu.

W ciągu ostatniego tygodnia samorządowcy z pogranicza polsko-czeskiego prowadzili bardzo intensywne działania na rzecz otwarcia granicy przynajmniej dla pracowników transgranicznych, uczniów i studentów.

Działania obywateli zamieszkujących te tereny (protesty), samorządowców (rozmowy i apele), chyba przyniosły skutek, ponieważ Rząd zapowiedział, że od 4 maja otwarte zostaną granice dla pracowników transgranicznych, studentów i uczniów, a dodatkowo nie będą oni musieli odbywać 14 dniowej kwarantanny po powrocie do Polski.

Czeska strona natomiast będzie wymagała od pracowników transgranicznych, studentów i uczniów zaświadczenia lekarskiego, że dana osoba nie jest zakażona Covid-19. Takie zaświadczenie będzie miało ważność 1 miesiąca.

Taka informacja jest również pozytywnym sygnałem dla tłumaczy języka czeskiego, ograniczenie ruchu granicznego oraz wymiany międzynarodowej spowodowało również spadek ilości zleceń w naszej branży.

Miejmy nadzieję, że jest to początek znoszenia ograniczeńw zakresie wymiany międzynarodowej i podróży. Ograniczenie wprowadzone w obszarze szeroko pojętej wymiany międzynarodowej mają wpływ nie tylko na branżę tłumaczeniową, ale również na branżę gastronomiczną, transportową, hotelarską i inne. Można zatem powiedzieć, że pełne otwarcie granic jest w interesie nas wszystkich.

Powrót